Techniczny odbiór stolarki okiennej i drzwiowej, cz.1

Podczas odbioru swojego mieszkania od dewelopera czy spółdzielni istotną sprawą jest sprawdzenie stolarki drzwiowej i okiennej. To jakiego rodzaju standard drzwi, stolarki okiennej, elementów wyposażenia, materiałów i parametrów stolarki znajdzie się w Twoim mieszkaniu czy domu powinno być dla Ciebie jasne przed wyborem właśnie tego mieszkania. Punktem wyjścia podczas odbioru jest znajomość umowy z załącznikami, a w szczególności standardu deweloperskiego, prospektu, projektu budowlanego wraz z zestawieniem stolarki.

W jaki sposób samodzielnie odebrać stolarkę?

Właściwie jeśli chodzi o odbiór stolarki okiennej i drzwiowej wystarczy sprawne oko i trochę wiedzy o tym co należy sprawdzić. Dlaczego? Ponieważ sprawdzamy lokalizację okien i drzwi zgodnie z projektem, również z projektu odczytamy kierunki otwarcia drzwi i skrzydeł. Sprawdzamy działanie klamek, zamków, płynną pracę każdego skrzydła i to czy przez przypadek same się nie zamykają i otwierają.

Odbiór techniczny mieszkania to moment na sprawdzenie wszelkich usterek mechanicznych, które można wykryć w czasie jaki daje nam deweloper. Niestety niezauważone przez nas usterki i wady mechaniczne np. zarysowania, wgniecenia i inne uszkodzenia dające się wykryć bez posiadania jakiegoś specjalistycznego sprzętu i nie zgłoszone do protokołu odbioru technicznego przechodzą na Nabywcę i trudno będzie wymóc na deweloperze późniejszą naprawę.

Poniżej przedstawiam wylistowane punkty, które można samodzielnie sprawdzić i w przypadku wykrycia jakiejś wady wpisać do protokołu.

Stolarka drzwiowa: drzwi wejściowe

Dla możliwości dokonania odbioru drzwi powinny one być czyste, pozbawione wszelkich folii oraz taśm.

Zgodność z projektem i standardem wykończenia:

  • Lokalizacja drzwi i kierunek ich otwierania zgodnie z projektem;
  • Kolorystyka skrzydła i ościeżnicy;
  • Klasa i typ drzwi – antywłamaniowe, wzmacniane, zwykłe (do potwierdzenia z dokumentami od dewelopera: aprobaty, certyfikaty, świadectwa techniczne);
  • Wyposażenie: wizjer (czy w ogóle jest, czy posiada poprawnie działającą klapkę, czy jest poprawnie zamontowany i czy jest przezierny i nie porysowany); próg (czy jest zamontowany oraz sprawdzamy sposób jego montażu); uszczelki (czy są poprawnie docięte i dopasowane w narożach, czy nie falują oraz czy w ogóle są); zamki (ilość zamków, czy wkładki są docelowe czy nadal budowlane); szyldy (czy są dokręcone).

Ocena wizualna jakości wykonania i estetyka:

  • Potencjalne wgniecenia oraz zarysowania powierzchni skrzydła i ościeżnic, profili zewnętrznych i wewnętrznych, klamki oraz zamka i szyldów (częstą usterką są porysowane szyldy w okolicach zamka poprzez wielokrotne nietrafienie przez budowlańców kluczem do zamka 😉. Sami też do tego doprowadzicie, ale co nowe to nowe);
  • Brak pęcherzy na okleinie oraz jednolita barwa okleiny;
  • Poprawność wykonania obróbki tynkarskiej wokół ościeżnicy.

Gabaryty drzwi i poprawność montażu:

  • Wielkość światła przejścia po otwarciu drzwi – pomiar wymiarów szerokości i wysokości;
  • Czy skrzydło otwiera się pod kątem prostym lub w sposób wskazany w projekcie;
  • Poprawny montaż: czy słupki ościeżnicy są pionowe i to w obu kierunkach, czy belka ościeżnicy jest pozioma (oba warunki sprawdzisz zwykła poziomnicą). Bardzo skrupulatni mogą mierzyć długości przekątnych w przypadku wątpliwości dokładności pomiaru poziomnicą co potwierdza prostokątność otworu drzwiowego;
  • Czy ościeżnica nie rusza się gdy się o nią oprzeć;
  • Czy skrzydło drzwiowe po zamknięciu drzwi równo przylega do ościeżnicy;
  • Obecność wszystkich śrub montażowych w ościeżnicy;
  • Montaż progu w sposób umożliwiający wykonanie wykończenia podłogi płytkami, panelami lub innym wybranym wykończeniem.

Prawidłowość działania:

  • Czy skrzydło drzwiowe nie zamyka lub otwiera się samoczynnie;
  • Czy z łatwością da się domknąć drzwi i uszczelki nie stanowią w tej czynności zbyt dużego oporu;
  • Czy zawiasy nie skrzypią i praca skrzydła jest płynna;
  • Czy klamka i zamki działają z łatwością i spełniają swoje zadanie.

Stolarka drzwiowa: otwory drzwiowe/ drzwi wewnętrzne

Najczęściej w oferowanym standardzie deweloperskim nie ma drzwi wewnątrzlokalowych i pozostają one w gestii Nabywcy. Deweloper przygotowuje jedynie otwory pod drzwi wewnętrzne.

Otwory powinny być większe niż docelowe drzwi. Przyjęło się wykonywać otwory o szerokości 90-91 cm i wysokości 208-212 cm dla docelowych drzwi 80×200. Częstymi błędami są za niskie/za wysokie otwory co generuje spore problemy, nawet brak możliwości montażu drzwi. Kłopotliwy również może się okazać brak odpowiedniej szerokości węgarka, na który zachodzi po montażu ościeżnicy opaska maskująca. Typowe opaski mają szerokości 6-8 cm. Jeśli węgarek będzie zbyt mały lub w ogóle go nie ma, to albo istnieje konieczność docięcia opaski przez stolarza. Generuje to kolejne koszty lub wybór innego rodzaju drzwi i ościeżnicy np. stałej.

Stolarka drzwiowa: brama garażowa

W przypadku bramy garażowej oprócz typu, koloru, wyposażenia i wymiarów koniecznie należy sprawdzić prawidłowość działania. Jeżeli brama garażowa wyposażona jest w automat to konieczne jest jego sprawdzenie. Najczęściej z powodu braku prądu w chwili odbioru technicznego sprawdzenie działania jest niemożliwe, ale możemy sprawdzić awaryjne rozłączenie automatu i otwarcie ręczne. W przypadku dużych bram niezbędny będzie dodatkowy uchwyt wewnętrzny. Inaczej otwarcie bramy będzie wręcz niemożliwe.

Jeśli prąd jest obecny w budynku i automat jest podpięty to sprawdzamy kilkakrotnie jego działanie oraz jeśli brama wyposażona jest w czujnik ostrzegania przed przeszkodą sprawdź, czy cykl zamykania bramy zostanie przerwany. To gwarant bezpieczeństwa Twojego i Twoich dzieci.

W działaniu bramy ważne jest doleganie uszczelki do posadzki, brak szczelin pionowych oraz pomiędzy poszczególnymi segmentami bramy.

Odbiór samodzielny

Podczas odbioru samodzielnego warto prześledzić powyższy artykuł i wynotować sobie najważniejsze kwestie. Dodatkowo w różnych miejscach w Internecie można zasięgnąć dodatkowych informacji. Należy pamiętać o tym, iż niewyłapane i nie wpisane do protokołu usterki mechaniczne obecne w trakcie odbioru mogą zostać nieuznane w ramach gwarancji.

Zapraszamy do skorzystania z usługi inżyniera Studio PiK, który dzięki praktyce w odbiorach oraz znajomościom przepisów i norm może w sprawnie przeprowadzić dla Państwa odbiór, sprawdzając skrupulatnie krok po kroku elementy standardu deweloperskiego waszego mieszkania czy domu.

Poradnik

W serii krótkich artykułów postaram się Państwu przedstawić podstawowe zagadnienia związane z odbiorem technicznym mieszkania. Zapraszam do śledzenia strony oraz profilu na Facebooku @studiopikrzeszow.