W końcu podjąłeś decyzję o poszukiwaniu i nabyciu swojego „gniazdka”. Brawo! Najwyższy czas zamieszkać „na swoim”. W końcu się dorobiłeś, przeprowadziłeś, nie będziesz wiecznie wynajmować. Albo inaczej. Masz kapitał, który chcesz zainwestować w mieszkanie inwestycyjne. Powodów kupna mieszkania jest tyle ilu nabywców, ale zawsze są wspólne mianowniki. Są nimi sposób poszukiwania nieruchomości oraz posiadany budżet, chociaż ten może być różny w zależności od potrzeb i majętności. Skupmy się na ofercie z rynku pierwotnego, czyli nowych mieszkań i domów od deweloperów.

Poszukując mieszkania w ofercie deweloperów, rozważając idealne lokalizacje, układy funkcjonalne, metraże i kwoty zakupu ciągle trafiamy na sformułowania standardu deweloperskiego oraz standardu prac wykończeniowych.

Zdawać by się mogło, że każdy przyszły nabywca doskonale wie czym jest standard deweloperski, ale jak to możliwe, aby dwa identyczne mieszkania w identycznej lokalizacji i oba w standardzie deweloperskim różniły się cenowo. Jak standard to standard, to może warto zaryzykować i zakupić np. większe mieszkanie po drugiej stronie ulicy u konkurencji?

Odpowiedź na tak zadaną tezę niestety nie będzie prosta. Nie istnieje definicja standardu deweloperskiego co większość deweloperów traktuje trochę jako furtkę ich intencją będzie podanie jak najmniejszej ilości informacji. Co prawda, Ustawa deweloperska nakłada na deweloperów obowiązek określenia standardu prac wykończeniowych części indywidualnych, ale nigdzie nie jest wskazane co i jak należy wpisać do prospektu.

Cechy wspólne standardu deweloperskiego

Jedno jest pewne, mieszkanie w stanie deweloperskim to takie, które będzie wymagało dodatkowych nakładów na rzecz wykończenia i aranżacji wnętrza. Dlatego niezwykle ważne dla zaplanowania odpowiedniego budżetu jest poznanie właśnie tego standardu. Co powinno być określone? Mieszkania w standardzie deweloperskim posiadają cechy wspólne np. tynki wykonane maszynowo na ścianach, posadzki betonowe, zamontowane okna i parapety oraz drzwi wejściowe do mieszkania, wykonane instalacje sanitarne i ogrzewania, instalacje elektryczne. Należy zwrócić uwagę, iż samo wymienienie powyższych elementów w prospekcie informacyjnym jest niewystarczające bez określenia materiałów, cech wyposażenia czy innych informacji szczegółowych.

Co powinien zawierać opis standardu prac wykończeniowych mieszkania i domu

W związku z koniecznością przeprowadzenia odbioru technicznego swojego mieszkania sprawdza się zgodność wykonania mieszkania m.in. z projektem budowlanym, normami budowlanymi, sztuką budowlaną oraz umową, której częścią jest standard prac wykończeniowych. Czasami brak określenia odpowiednich cech elementów standardu uniemożliwia Nabywcy, czy zatrudnionemu przez niego specjalisty z zakresu odbiorów mieszkań od deweloperów właściwej oceny jakości prac.

Poniżej przedstawiam przykładowy sposób opisania standardu deweloperskiego z informacjami, których każdy Nabywca powinien żądać do wpisania w prospekt informacyjny.

Ściany zewnętrzne, rodzaj konstrukcji wsporczej, ściany wewnętrzne nośne i działowe

ElementKonieczne określenie parametrówkomentarz autora
Ściany zewnętrzne,
rodzaj konstrukcji wsporczej,
ściany wewnętrzne nośne
ściany międzylokalowe
Wskazanie rodzaju konstrukcji (np. tradycyjna murowana, mieszana z rdzeniami żelbetowymi, żelbetowa)
Wskazanie rodzajów materiałów dla ścian zewnętrznych, nośnych i oddzielających mieszkania (np. pustak ceramiczny poryzowany, silikaty, beton komórkowy, ściany żelbetowe) koniecznie z podaniem grubości i parametrów
Określenie rodzaju stropów (np. żelbetowe monolityczne, żelbetowe filigranowe, stropy gęstożebrowe).
W trakcie odbioru technicznego nie zobaczymy wskazanych materiałów, a mogą one mieć istotne znaczenie ze względu na zachowanie konstrukcji na etapie eksploatacji obiektu. Każdy rodzaj konstrukcji ma inne parametry fizyczne: termiczne, akustyczne. Konstrukcje mieszane mogą powodować występowanie zarysowań na wykończonych otynkowanych ścianach w miejscach łączenia różnych materiałów. Dla stropów filigranowych i gęstożebrowych możliwe będą zarysowania na suficie, itp.

Termoizolacja i wykończenie zewnętrzne ścian
Określenie materiału i grubości zastosowanej termoizolacji na elewacji i fundamentach, czy ścianach przyziemia (styropian, wełna, XPS)
Wskazanie rodzaju wykończenia elewacji zewnętrznej (tynk cienkowarstwowy, elementy dekoracyjne, np. deski elewacyjne, elewacja wentylowana wraz ze wskazaniem materiału).
Materiały termoizolacyjne wraz z zastosowanym rodzajem konstrukcji ścian zewnętrznych muszą spełniać wymagania w zakresie izolacyjności termicznej przegród budowlanych oraz warunków przeciwpożarowych. Dobór rodzaju termoizolacji właściwie nie ma wpływu na „jakość” robót.
Jeżeli chodzi o dobranie materiałów wykończeniowych to kwestia architektury i estetyki obiektu.

Ściany działowe
Określenie materiału i grubości warstwy ścian (np. bloczki silikatowe, bloczki gipsowe RIGIROC/MULTIGIPS).Obecnie w budownictwie wielorodzinnym najczęściej stosuje się naprzemiennie wskazane oba systemy. Każdy ma swoje wady i zalety. Należy zwracać uwagę, że w pomieszczeniach mokrych typu łazienka i WC bloczki gipsowe powinny być impregnowane – wodoodporne.
Najczęściej ściany z bloczków gipsowych wykonane są o grubości 80mm, jednak osobiście łazienki zalecałbym wykonywać przy użyciu bloczka grubości min. 100mm.

Tynki wewnętrzne i wykończenie ścian

ElementKonieczne określenie parametrówkomentarz autora
Tynki wewnętrzneOkreślenie rodzaju, grubości i koniecznie odmiany oraz kategorii tynków i sposobu ich zatarcia.
Wyróżniamy tynki zwykłe i pocienione. Do zwykłych należą m.in. tynki cementowe, cementowo-wapienne i gipsowe.
Tynki ze względu na technikę wykonania wyróżnia się na odmiany i kategorie. Bez wskazania tych parametrów nie sposób odebrać tynków i ocenić, czy spełniają odpowiednie normy.
Oprócz określenia tynków na ścianach konieczne jest określenie czy sufity będą tynkowane, czy nie.
Częstym brakiem w prospekcie informacyjnym jest nie wskazanie odmiany, kategorii i sposobu zatarcia tynków. Zalecałbym wymaganie określenia tynków o minimalnych parametrach tynków maszynowych zwykłych trójwarstwowych, kategorii III.
Jeżeli powyższe nie zostało wskazane deweloper, w przypadku sytuacji, gdy jakość tynków jest niedostateczna dla Nabywcy może się bronić, że tynki zostały wykonane w klasach niższych i nie będzie możliwości dochodzenia ewentualnych roszczeń za dodatkowe nakłady gruntowania i gładzenia ścian, jeśli chcieliśmy tego uniknąć.
Należy zaznaczyć, że staranność wykonania tynków np. gipsowych może być różna i niektóre jakościowo przypominają gładzie, a inne pomimo spełnienia Norm są nierówne i bez zastosowania gładzi się nie obejdzie.
Kolejnym ważnym elementem są sufity. Zdarza się, że sufity nie są tynkowane przez deweloperów. Jeśli nie mieliśmy takiej wiedzy w trakcie podpisywania umowy w momencie odbioru i późniejszego wykończenia mieszkania koszty wykonania gładzi albo suchej zabudowy mogą być znaczące.
Wykończenie ścianOkreślenie sposobu wykończenia ścian, czyli wskazanie czy tynki są pozostawione jako surowe, czy gruntowane i malowane np. jednokrotnie czy dwukrotnie.Malowanie ścian przez deweloperów są nadal rzadkością. Zazwyczaj tynki są zatarte na gładko przygotowane wg odpowiedniej klasy, a w łazienkach zatarte na ostro przygotowane pod glazurę.
UWAGA!
Zdarzają się sytuacje, że w trakcie odbioru zastajemy ściany pomalowane jako „gratis” od dewelopera, pomimo informacji, że miały być surowe. Nie zawsze powinien być to powód do radości, ponieważ może być to próba ukrycia dużych niedociągnięć tynkarskich wykonawcy.

Posadzki (szlichta)

ElementKonieczne określenie parametrówkomentarz autora
Posadzki
Określenie rodzaju i grubości warstw posadzkowych tj. grubości szlichty najczęściej w postaci wylewek betonowych oraz określenie warstwy izolacyjnej pod szlichtą, czy zastosowano materiały akustyczne wraz z określeniem ich parametrów i grubości warstwy.
Przed zawarciem umowy deweloperskiej Nabywca powinien zapoznać się z dokumentacją projektową. Zazwyczaj posadzka jest wykonana zgodnie z tą dokumentacją. Dlatego można prosić o dołączenie do umowy przekroju charakterystycznego z projektu budowlanego wraz z opisaniem warstw posadzkowych. Ostatecznie należy prosić o przekrój przed odbiorem technicznym.

Stolarka drzwiowa i okienna, parapety

ElementKonieczne określenie parametrówkomentarz autora
Drzwi wejściowe do mieszkania / domuOkreślenie klasy odporności na włamanie, parametrów akustycznych, ilości zamków, czy będą wyposażone w blokady otwarcia drzwi tzw. „łańcuszek” (w postaci zapornicy, sztywnego łańcucha) oraz czy w drzwiach będzie wizjer, itp.
Ważną informacją będzie kolorystyka drzwi i ościeżnicy.
Odnośnie drzwi wejściowych może być przekazanych wiele informacji. Dosyć ważną informacją może być informacja o możliwości demontażu progu oraz czy będzie on zamontowany, czy jedynie przekazany do samodzielnego montażu. Deweloperzy sprzedający mieszkania w budownictwie wielorodzinnym raczej opiszą dokładniej rodzaj i wyposażenie drzwi. Problemy są z opisem drzwi przy inwestycjach domów oraz zabudowy szeregowej. Niestety na tych inwestycjach często spotykam się z ofertą możliwie najtańszych drzwi zewnętrznych spełniających wymagania izolacyjności termicznej wyłącznie. Czy tylko tego naprawdę oczekujemy?
Drzwi wewnętrzne / otwory drzwioweOkreślenie wymiarów, wyposażenia, rodzaju wypełnienia skrzydła i rodzaju ościeżnic, określenie kolorystyki itp.
W przypadku przygotowania jedynie otworów pod drzwi warto poznać wymiar otworu, który deweloper dla nas przygotuje.
Drzwi wewnętrzne to rzadkość spotykana raczej przy wykończeniu pod klucz. Jednak zdarzają się inwestycje, w których drzwi wewnętrzne będą standardem.
Jeśli chodzi o samo przygotowanie otworów, to jest element często pomijany w przygotowanej dokumentacji projektowej, co oznacza, że istnieje dowolność wykonawcza i to niestety w sporym marginesie. Jeżeli wiemy jakie drzwi będziemy chcieli zamontować w mieszkaniu warto dopilnować, aby przygotowany wymiar był właściwy. Poszerzanie lub zmniejszanie otworu  może być niepotrzebnym wydatkiem w trakcie montażu drzwi. Istotnym jest również znajomość projektu pod kątem występowania węgarków i ich wielkości np. dla poprawnego zamontowania ościeżnic opaskowych bez ich modyfikacji.
Okna i drzwi balkonoweOkreślenie materiału okien: PCV, aluminiowe, drewniane wraz z określeniem konkretnego rozwiązania (np. PCV siedmiokomorowe, rama drewniana klejona z drewna sosnowego). Określenie przyjętej kolorystyki.
Określenie parametrów pakietów szybowych (np. trzyszybowe lub dwuszybowe).
Określenie dodatkowych cech: odporności na włamanie, izolacyjności termicznej, akustycznej…
Dla Nabywcy czasem mało mówiący parametr izolacyjności termicznej jest i będzie zawsze najważniejszy, ale nie można zapominać o innych np. parametrach akustycznych, współczynnikach przepuszczalności światła, bezpieczeństwie użytkowania, odporności na obciążenie wiatrem i innych. Do właściwej oceny niezbędna jest wiedza i znajomość projektu.
Proszę mi wierzyć, że określenie okna jako PCV siedmiokomorowe, szklenie pakietem trzyszybowym to dzisiaj nic nie mówiąca informacja.
Parapety zewnętrzne i wewnętrzneOkreślenie rodzaju i kolorystyki parapetów zewnętrznych.
Określenie czy parapety wewnętrzne w ogóle będą standardem, jeśli tak to określenie rodzaju materiału, kolorystyki oraz grubości parapetu.
Czy parapety występują obowiązkowo w stanie deweloperskim? Dla nieświadomego Nabywcy sprawa oczywista, że tak. Jednak ewentualne pominięcie w prospekcie informacyjnym przez dewelopera tego elementu może skutkować poniesieniem stosunkowo niewielkich kosztów bo do 4 standardowych okien ok. 1 tys. Zł, ale to kwota, dla której znalazłbym inne przyjemniejsze sposoby na spożytkowanie.

Instalacje elektryczne i teletechniczne

ElementKonieczne określenie parametrówkomentarz autora
Instalacje elektryczneOkreślenie czy instalacje elektryczne oferowane są wraz z białym montażem tj. gniazdkami i łącznikami oświetlenia.
Określenie czy oświetlenie zewnętrzne (kinkiet nad wejściem, kinkiety balkonowe) oraz dzwonek jest w zakresie dostawy dewelopera.
Niestety osprzęt elektryczny w postaci białego montażu gniazdek i łączników również nie jest sprawą oczywistą. Jeżeli w budownictwie wielorodzinnym gniazdka i łączniki oświetleniowe są standardem, o tyle w domach i zabudowie szeregowej mogą być osadzone jedynie puszki elektryczne.
Jeżeli chodzi natomiast o kinkiety zewnętrzne to wg mnie ma to ogromne znaczenie estetyczne dla całej inwestycji. Uważam, że źle to wygląda, gdy każdy balkon jest oświetlony inaczej.
Instalacje teletechniczne
RTV, telefoniczne i domofonowe oraz instalacja internetowa
Określenie ilości i sposobu rozprowadzenia instalacji.
Określenie czy osprzęt (gniazdka RTV) będzie zamontowany we wszystkich projektowych punktach.
Określenie sposobu zakończenia okablowania w tablicy teletechnicznej.
Określenie dopuszczonych do budynku dostawców internetu.
Często bywa tak, że pomimo projektu, który wskazuje rozplanowanie instalacji RTV np. do 3 pokoi to instalacja fizycznie doprowadzona jest jedynie do salonu, a do pozostałych jedynie zostały doprowadzone kanały, rury peszel, poprzez które teoretycznie można sobie doprowadzić instalacje.
Ważnym elementem jest również potwierdzenie czy w tablicy teletechnicznej przewody internetowe tzw. skrętki są „zarobione” w końcówki RJ-45 oraz czy są odpowiednio opisane. Porządek w tablicy TT moim zdaniem świadczy o jakości wykonawcy i dewelopera.
Tablica IE i TTOkreślenie lokalizacji tablicy instalacji elektrycznej i teletechnicznej.
Określenie rodzaju tablic (natynkowe lub podtynkowe).
Cały czas się spotykam z lokalizowaniem tablic w innych miejscach niż wskazane to było na projekcie, bez poinformowania Nabywcy o zmianie lokalizacji podczas budowy. Tablice wędrują z miejsca, gdzie planowana była szafa w zabudowie na ścianę łazienki, gdzie te tablice już na zawsze pozostaną na widoku, a plecami tablica wchodzi niejako do łazienki (i to bez jakichkolwiek zabezpieczeń przeciwwodnych i paroizolacyjnych).
W mojej ocenie lokalizacja tablic nad drzwiami wejściowymi jest dość dobrym miejscem na te instalacje.

Instalacje sanitarne wod-kan, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, gazu

ElementKonieczne określenie parametrówkomentarz autora
Instalacje sanitarne wod-kanOkreślenie sposobu prowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnych w łazienkach, kuchniach, aneksach kuchennych i innych (natynkowo, podtynkowo) oraz informacja o rozprowadzeniu instalacji pod projektowane urządzenia kuchenne i łazienkowe.Instalacje wodne i kanalizacyjne nie zawsze są prowadzone podtynkowo. Natynkowe instalacje zdarzają się szczególnie w kuchniach i aneksach kuchennych, które wydzielone są ścianami żelbetowymi, gdzie wkucie instalacji bez wcześniejszego przygotowania ściany jest praktycznie niemożliwe, albo ściana stanowi wydzielenie między lokalami i wkucie stanowiłoby pogorszenie warunków akustycznych.
Obecność instalacji natynkowej musi być uwzględniona w kosztach wykonania zabudowy meblowej kuchni. Niektóre marketowe gotowe zestawy mebli posiadają szafki na pełną głębokość blatów i konieczne będzie ich przerabianie. W przypadku realizacji zabudowy na wymiar i tak stolarz wykonuje meble dopasowane do mieszkania i instalacji.
Bywa, że standardem niektórych inwestycji jest brak rozprowadzenia instalacji pod przybory łazienkowe, a jedynie wyprowadzenie zasilania do jednego punktu jak na fotografii poniżej.
Instalacja ogrzewaniaOkreślenie rodzaju zasilania ogrzewania (ciepło miejskie poprzez węzeł cieplny i logotermy, własna kotłownia, indywidualne kotły gazowe np. dwufunkcyjne).
Wskazanie rodzaju ogrzewania (instalacja c.o. z grzejnikami ściennymi, opcjonalnie ogrzewanie podłogowe i drabinkowy grzejnik łazienkowy).
Jeżeli chodzi o grzejniki to podstawową informacją jest czy grzejniki są w gestii dostaw dewelopera. Może się okazać, że wszystkie oprócz grzejnika łazienkowego.
Niezwykle ważną informacją, którą moim zdaniem należy uzyskać jest sposób prowadzenia podejść pod grzejniki. Czy będą zrealizowane z posadzki czy ze ściany i na jakiej wysokości. Jest to niezwykle cenna informacja dotycząca wykończenia wnętrz. Zasilanie wyprowadzone z podłogi zmusza do wycinania podłogi (paneli, płytek) w miejscu instalacji, a zbyt niskie wyprowadzenie instalacji ze ściany nie pozwoli na zamontowanie wyższych niż standardowe listew podłogowych.
Przy instalacji ogrzewania podłogowego istotna jest informacja o możliwości sterowania ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach.
Instalacja wentylacjiOkreślenie rodzaju instalacji wentylacji (wentylacja nawiewno-wywiewna, grawitacyjna, czy hybrydowa – instalacja mechaniczno wywiewna).
Określenie rodzaju nawietrzaków i nawiewników w przypadku instalacji grawitacyjnej i hybrydowej (nawietrzaki okienne, ścienne, higrosterowalne lub ciśnieniowe).
Zasada działania wentylacji zawsze jest taka sama. Jest przewód/komin wyciągowy oraz forma dostarczenia świeżego powietrza, aby nie wytworzyło się podciśnienie w pomieszczeniu.
Wentylacja nawiewno-wywiewna posiada dwa kanały. Jeden, którym dostarczane jest świeże powietrze oraz drugi, którym zużyte powietrze jest usuwane.
Natomiast jeśli chodzi o wentylację grawitacyjną i hybrydową nawiewniki i nawietrzaki są elementem nieodzownym i one zapewniają dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.
BEZ NAWIETRZAKÓW NIE MA INSTALACJI WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ! Brak nawietrzaków będzie powodował ciąg wsteczny w kominie.
Instalacja klimatyzacjiInformacja o klimatyzacji, czy jest w standardzie, czy będą rozprowadzone przewody do późniejszego montażu klimatyzacji, czy w ogóle klimatyzacja będzie dopuszczona w obiekcie.Bez przygotowania instalacji do klimatyzacji przez dewelopera możemy w okresie gwarancji i rękojmi nie uzyskać zgody zarządcy na realizację instalacji na własną rękę. Realizacja może nas narazić na utratę gwarancji na elementy, które będą naruszone podczas wykonania instalacji (ściany i elewację). Należy liczyć się z tym, że zarządca nie wyrazi zgody na zawieszenie jednostki zewnętrznej na elewacji i będziemy musieli postawić ją na balkonie oraz może nie wyrazić zgody na wprowadzenie skroplin do rury spustowej.
Instalacja gazuOkreślenie obecności instalacji gazu w mieszkaniu.Instalacja gazowa obecna może być w dwóch przypadkach. Mieszkanie posiada własny kocioł grzewczy oraz doprowadzony jest gaz do kuchni. Drugi przypadek występuje coraz rzadziej i deweloperzy wolą realizować zasilanie instalacją elektryczną, instalacją siły. Ze względów praktycznych w przypadku źródła ogrzewania miejskiego lub z własnej kotłowni odchodzi się zupełnie od instalacji gazowej w mieszkaniach.

Fot. 1. Przykład natynkowego prowadzenia instalacji wod-kan w kuchni

Fot. 2. Przykład braku rozprowadzenia instalacji wod-kan w łazience

Balkony i tarasy

Standard powinien określać rodzaj balustrady, rodzaje wykończenia posadzki oraz czasami informacje o obróbce blacharskiej.

Garaż, miejsce postojowe

Odnośnie miejsc postojowych zewnętrznych lub garażu oczekujemy informacji o rodzaju posadzki i sposobie odprowadzenia wody ze stanowiska, sposobie oznakowania, informacji o zadaszeniu /ogrzewaniu podjazdu do garażu, wyposażenia w instalacje oddymiania, czujników p.poż. Każda dodatkowa instalacja będzie miała wpływ na koszty utrzymania miejsca postojowego.

Komórka lokatorska

W przypadku zakupu indywidualnej komórki lokatorskiej warto uzyskać szczegółowe informacje odnośnie sposobu zamknięcia np. drzwiami stalowymi, sposobu wydzielenie komórki ścianami na pełną wysokość i oddzielenia od sąsiednich komórek, obecności przebiegu instalacji budynku w komórce (instalacje sanitarne, wentylacji itp.), które mogą zabierać wysokość komórki.

Części wspólne

Jako członka przyszłej wspólnoty mieszkańców warto pochylić się nad drobnymi kwestiami części wspólnej takimi jak skrzynki pocztowe, systemowe wycieraczki przed wejściem do mieszkania, lokalizacja i dostęp do miejsca składowania odpadów (śmietnika), czy będzie on w postaci wiaty zewnętrznej, czy wewnątrz budynku.

Są jeszcze elementy budynków, którymi powinniśmy się zainteresować przed ostateczną  decyzją o zakupie: wysokość budynku, a za tym idzie ilość i rodzaj wind, systemy ppoż, wentylacji, monitoring, ochrona, zagospodarowanie – wszystko może mieć wpływ na miesięczny koszt czynszu.

Fot. 3. Przykład przygotowanej posadzki korytarza do zamontowania aluminiowych wycieraczek systemowych przed wejściami do lokali mieszkalnych

Standard deweloperski domu jednorodzinnego i segmentu w zabudowie szeregowej

W przypadku kupna domu od dewelopera warto zabezpieczyć własne interesy uzyskując w prospekcie informacyjnym dodatkowe informacje odnośnie rodzaju zastosowanych materiałów przy budowie. To co może wyróżniać standard deweloperski domu od mieszkania to m.in.:

  • Hydroizolacja fundamentów, płyty posadzkowej czy ścian piwnicznych
  • Dach – rodzaj pokrycia dachowego, podbitki dachowej, systemu orynnowania
  • Poddasze – informacja o wyłazie na poddasze oraz ociepleniu poddasza
  • Rodzaj ogrzewania – zastosowanie rodzaju paliwa oraz informacja o typie i mocy kotła
  • Teren – sposób odprowadzenie deszczówki, informacja o sposobie ogrodzenia działki

Podwyższony standard deweloperski, wykończenie pod klucz

Oferty mieszkań i domów od deweloperów często oprócz informacji o standardzie deweloperskim posiadają pojęcia podwyższonego stanu deweloperskiego lub wykończenia pod klucz. Podwyższony standard deweloperski najczęściej cechuje się takimi elementami jak:

  • zewnętrzne drzwi antywłamaniowe
  • rolety zewnętrzne na oknach
  • drzwi wewnętrzne
  • niektóre elementy białego montażu (zlewozmywak, umywalka, miska ustępowa, bidet, kompakt WC, wanna lub brodzik).

Oferta lokali „pod klucz” to rodzaj lokali, do których, po umeblowaniu, można od razu się wprowadzić. Opcja kompletnego wykończenia lokali może być atrakcyjna dla osób, które nie znajdą czasu na wykończenie samodzielne mieszkań lub zwyczajnie się na tym nie znają. Powierzenie wykończenia lokalu deweloperowi może stanowić pewnego rodzaju oszczędność czasu związaną głównie z koordynacją zakupu materiałów wykończeniowych oraz zatrudnieniem wykonawców.

Ocena jakości wykonania robót budowlanych w kontekście standardu deweloperskiego

Każdy Nabywca lokalu od dewelopera czy spółdzielni zanim się do niego wprowadzi, musi ten lokal najpierw odebrać. Po stwierdzeniu, że lokal został wykonany w sposób zgodnie z umową przedwstępną otrzymujemy klucze. Bardzo często słyszy się opinie, że Nabywcy są zawiedzeni jakością wykonanych prac przez wykonawcę oraz jakością zastosowanych materiałów budowlanych. Przegląd techniczny przed odbiorem kluczy ma za zadanie wskazanie usterek i niezgodności w stosunku do umowy deweloperskiej czyli przyrzeczonego standardu prac wykończeniowych.

Konkluzja – aby nie czuć zawodu podczas odbioru lokalu należy przed podpisaniem umowy przedwstępnej spróbować dookreślić elementy, które będą przedmiotem odbioru.

Jak odebrać własne mieszkanie? Możliwości są właściwie dwie. Można przejść szybki kurs dokształcający z zakresu budownictwa oraz norm oraz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia lub wybrać bezpieczniejszą, drugą możliwość: zatrudnić inżyniera Studio PiK, jako fachowca, który posiada odpowiednie doświadczenie, wiedzę, sprzęt i praktykę z zakresu odbiorów.