Ustawa deweloperska 2021 r.

Wzajemne stosunki stron umowy deweloperskiej tj. Dewelopera i Nabywcy reguluje tzw. Ustawa deweloperska. Końcem czerwca opublikowana została Nowa Ustawa deweloperska (Ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, Dz.U. 2021 poz. 1177) do ściągnięcia tutaj.

Co prawda do jej wejścia w życie jest jeszcze trochę czasu (12 miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 01.07.2022 r.), ale żeby deweloperzy mogli sprzedawać swoje inwestycje w oparciu o Starą Ustawę z 2011 r. muszą rozpocząć sprzedaż przedsięwzięć przed datą wejścia w życie nowej.

Zmian w stosunku do starej jest tak dużo, że musiała powstać nowa Ustawa. W kilkunastu slajdach przedstawiam, jakie kwestie uległy zmianom.

Co prawda do jej wejścia w życie jest jeszcze trochę czasu (12 miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 01.07.2022 r.), ale żeby deweloperzy mogli sprzedawać swoje inwestycje w oparciu o starą Ustawę z 2011 r. muszą rozpocząć sprzedaż przedsięwzięć przed datą wejścia w życie nowej.

Na pewno Ustawa zapewnia wzmocnienie pozycji Nabywcy, ale gwarantowanym, według mnie, skutkiem będzie również wzrost cen nieruchomości z powodu konieczności wprowadzenia nowych narzędzi przez deweloperów dla obsługi Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego oraz MRP (mieszkaniowe rachunki powiernicze).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *